2011. július 8., péntek

Könyvajánló

Carl N. McDaniel - John M. Gowdy: 
AZ ÉDENKERT KIÁRUSÍTÁSA 
Példázat a természet tönkretételéről

"Nauru több mint kétszáz évvel ezelőtt a "Kellemes sziget" nevet kapta az első arra járó európaiaktól szépsége, természeti gazdagsága és lakóinak szívélyessége miatt. Hamarosan azonban azt is fölfedezték, hogy ez a hely a világ egyik leggazdagabb foszfátlelőhelye, így aztán a földet kifosztották, a foszfátot kitermelték és eladták, a helyiek kultúráját pedig gyökeresen felszámolták. A fantasztikus gazdagság ígéretével megvesztegetett naurui kultúra része lett a globális piacgazdaságnak. Alig egy évszázad alatt a biológiai sokféleséggel megáldott sziget tönkrebányászott pusztasággá vált, amelynek tízezer lakosa ma teljes mértékben a külvilágra van utalva."

2011. július 2., szombat

Múzeumok Éjszakája 2011

A) Rendőrség-történeti Múzeum:
Kriminalisztikai kiállítás, alkoholszonda kipróbálása (a lényeg a meggylikőrős csokin volt), tenyérlenyomat vétel, védőfelszerelések bemutatása, baleseti szimuláció, alapszintű újraélesztés bemutatása és kipróbálása, lézerpisztolyos lövészet...
Sor a Szépművészeti Múzeumnál
B) Szépművészeti Múzeum:
Nagyon hosszú volt a sor, inkább tovább álltunk a földalattival. A megállókban is érdekes kiállításokat tekinthettünk meg, egy formatervezővel pedig a munkájáról beszélgethettünk.
C) Magyar Képzőművészeti Múzeum
Érdekességként itt megemlíteném a "The First Years" hallgatói projektet. A bejáratnál a látogatók megkaphatták az 1000 egyedi kép egyikét, mely rendelkezett egy sorszámmal. A projektről részletek itt találhatók: http://thefirstyears.mke.hu/?page_id=2
Ha jól értelmeztem, a cél az lenne, hogy a képek tulajdonosai a saját lapuk történetét osszák meg a többiekkel. Ezáltal fejezhetik ki azt, hogy értekelik a (kortárs) művészetet, és nem csak egyszerű szórólapként kezelik a kis grafikákat. Annak ellenére, hogy már napok teltek el azóta, még mindig csak két hozzászólás van... Szomorú...
Hiroe Saeki
D) Ernst múzeum
Fő attrakciója a Télikert - Mikropop képzeletvilág a kortárs japán művészetben. Bevallom, annyira nem tetszett, viszont voltak figyelemfelkeltő egyedi alkotások is. Például Hiroe Saeki alkotása esetén a viszonylagos egyszerűségben rendkívüli bonyolultságot fedeztem fel. Nagyon közelről csodálatos volt...
E) V.A.M. Design
Tervben volt ez is, de a nagy látogatottság miatt elmaradt. Itt ráadásul két irányban is hosszú sor volt! :o
F) Földalatti Vasúti Múzeum
Új kiállítás volt megtekinthető, nevezetesen a Talált Tárgyak Tárháza. Kíváncsi vagyok arra, hogy volt-e olyan aki felfedezte régen elveszett tárgyát (bár úgysem kaphatta meg). Aranyos ötlet volt; egész értékes, érdekes, akár megszégyenítő dolgok is vesztek el a BKV járatain... :)
G) Evangélikus Országos Múzeum
Sikerült időben odaérni a borkóstolóra, ahová a somogyi Fehérvári Károly borász hozta el borait. Minden borhoz történetet mesélt, a kóstoló alatt pedig Róka Szabolcs szórakoztatott minket bordalokkal. A végén még a nevünket is bekapcsolta egy helyzethez illő dalban, ilyen sem történt még velem sohasem... Értékes óra volt, ízletes borokkal (furmint, juhfark, sárfehér,...).
H) Erzsébet tér
Mivel a bort nem sajnálták a kóstolóhoz, ráadásul viszonylag nagy alkoholtartalmúak is voltak, jól be is csiccsentettünk. Az Erzsébet téren megpihentünk, majd Budapest utcáin tovább sétálgatva, a PIM-hez jutottunk, esténk utolsó állomásához.
G) Petőfi Irodalmi Múzeum
Nem gondolná az ember egy irodalmi múzeumról, de ezt az élményt nem tudom szavakban kifejezni... Tökéletes befejezés volt!
 "Az intelligencia étvágyakat keltett bennem. Mivel, hogyan fogom kielégíteni? Küzdjem föl magamat? Hogyan? Tollal? Magyarországon?"
Ezt az idézetet kaptam a PIM-ben...